FAQ ślubne

Gdy już padło z jej ust niezapomniane “tak” możecie zacząć planować dzień, którego początkiem zawsze jest to jedno, krótkie słowo, jednakże niesamowicie znaczące słowo.
Niejednokrotnie podczas przygotowań ślubnych pląta się Wam po głowie wiele pytań, wątpliwości, na które by znaleźć odpowiedź musicie przetoczyć się przez masę stron,
blogów i morza nie interesujących Was informacji. W tym miejscu spróbuję w najważniejszych punktach ( choć w moim przypadku trudno mówić o krótkim opisaniu sprawy ;))
przedstawić Wam co jest dla nas ważne, na co zwrócić uwagę i jak wygląda nasza praca przy reportażu ślubnym, kiedy najlepiej zarezerwować termin, jaki pakiet wybrać.

Kiedy najlepiej i jak przebiega rezerwacja terminu ?

Większość par zaczyna przygotowania od wyznaczenia daty i miejsca swojego wielkiego dnia. Później gdy już macie ustalony termin zaczynają się kolejne ważne decyzje. Wtedy też warto rozważyć wybór fotografa. Gdy znamy już datę naszego ślubu oraz lokalizację gdzie on się odbędzie jest to najlepszy moment na podpisanie umowy. Zazwyczaj jest to rok, 1,5 przed planowanym dniem. Dla nas bardzo ważne, a dla Was to kilka chwil – gdy już zdecydujecie się wysłać do nas zapytanie, co za każdym razem powoduje uśmiech na naszych twarzach gdy powstaje przed nami możliwość poznania kolejnej wspaniałej pary, napiszcie proszę kilka słów o sobie, miejscu gdzie się poznaliście, kim jesteście, byśmy mogli bliżej Was poznać. Zdanie “poproszę o cennik i ofertę” jest takie suche i bezosobowe :).

Co zawiera się w pakiecie ślubnym ?

Jak końcowo wygląda pakiet ślubny, co się w nim zawiera i co koniec końców znajdzie się w umowie jest w dużej mierze wyłącznie Waszą decyzją gdyż zdajemy sobie sprawę, że każda para jest inna, każdy reportaż ślubny jest inny i każde wesele jest inne. W ofercie przedstawiamy ogólny zarys tego jak może przebiegać nasza praca, zazwyczaj jesteśmy z Wami maksymalnie 14 godzin w dniu ślubu, pracę zaczynamy najczęściej od przygotowań a kończymy po oczepinach. Do swojego pakietu proponujemy Wam  piękne, ręcznie robione albumy, wydruki – co tylko Wam się zamarzy.

Kiedy zaczynacie i kiedy kończycie pracę?

Najczęściej spotykamy się na przygotowaniach, gdy Panna Młoda kończy makijaż, zakłada suknie a w domu jest małe zamieszanie :)  Gdy pracujemy w dwójkę, możemy być w dwóch lokalizacjach jednocześnie – u Pana Młodego i u Pani Młodej, chyba że przygotowania odbywają się w jednym miejscu. Gdy pracujemy w pojedynkę przygotowania odbywają się u Panny Młodej. 
W dniu  ślubu jesteśmy z Wami cały czas podczas najważniejszych momentów, gdy Pan Młody pierwszy raz zobaczy swoją wybraną, gdy powiecie sobie “tak”, gdy kolejny gość nie pozwala Wam usiąść podczas zabawy, aż po oddanie welonu i krawata kolejnym śmiałkom :). Reportaż kończymy na oczepinach – to dobry moment by zakończyć reportaż ponieważ mamy wystarczającą ilość materiału by stworzyć dla Was piękną pamiątkę, a Wy i goście nadal wyglądacie pięknie – im późniejsza godzina po północy tym bywa różnie :)


Czy jesteście w stanie do nas dojechać?

Żadna odległość nie jest dla nas przeszkodą. Najczęściej fotografujemy na śląsku, w małopolsce – Bielsku -Białej, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu. Zdarzają nam się odległe śluby w różnych częściach Polski i za granicą dlatego śmiało możemy dojechać i do Was.

Jeden fotograf kontra para fotografów.

Często jest to temat  burzliwych rozważań. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na ten temat, a wszystko zależy od tego jak będzie przebiegać Wasz dzień. Jeśli planujecie przygotowania w swoich rodzinnych domach, oddalonych od siebie, a zależy Wam by moment damskiej części był tak samo uwieczniony jak męskiej to dobrze byśmy pojawili się oboje, wtedy jesteśmy w stanie być w dwóch miejscach jednocześnie. Gdy wybieracie jedno z nas niestety z przyczyn technicznych nie jesteśmy w stanie tego wykonać :D choć fajnie byłoby móc przenosić się w czasie. 
Gdy planujecie duży ślub, ze sporą ilością gości, zależy Wam bardzo na to by żaden moment nie umknął naszej uwadze, lub byśmy mogli uwiecznić dany moment z dwóch różnych perspektyw – kolejny argument byśmy przybyli razem. 
Jeśli jednak nie planujecie bardzo hucznego wesela, będzie to raczej skromna, intymna uroczystość to w zupełności poradzimy sobie w pojedynkę.

Czy warto zdecydować się na sesję narzeczeńską ?

By jak najbardziej wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie zapraszamy do tekstu gdzie zdradzamy tajniki sesji narzeczeńskiej.


Co  otrzymamy od Was już po wszystkim ?

To co trafi w Wasze ręce tak na prawdę zależy do Was. Gwarantujemy Wam, że po reportażu otrzymacie od cały zapis z tego dnia w postaci minimum 400 zdjęć na grawerowanym pendrive. Dlaczego piszemy minimum? Tak jak już wspomnieliśmy, każdy jest inny, każdy reportaż jest inny dlatego zawsze przekazujemy dużo więcej niż obiecaliśmy :) 
Jeśli zdecydujecie się na album – zaprojektujemy dla Was piękną pamiątkę w takiej właśnie formie, przesyłamy Wam projekt do akceptacji więc jeśli macie uwagi – śmiało, macie pełny wpływ na to jaki będzie jego finalny wygląd, w końcu to Wasza pamiątka.  Jeśli zaś wolicie wydruki na klasycznym papierze – żaden problem. O tym jaką formę przybierze zmaterializowanie Waszych zdjęć możecie zdecydować podczas podpisania umowy lub dopiero po ślubie.

Dodatkowe koszty – dojazd / nocleg

Gdy lokalizacja Waszego ślubu jest do 100 km od Bielska Białej dojazd macie od nas w prezencie. Powyżej tej odległości prosimy o niewielki zwrot za dojazd oraz nocleg. Po całym dniu niesamowitych wrażeń i wytężonej pracy jesteście zmęczeni i mocno podekscytowani – z nami jest podobnie w końcu też jesteśmy ludźmi :) By wszystko przebiegło bezpiecznie chętnie odpoczniemy w hotelowym pokoju i rano wyruszymy do domu, po 14 godzinach pracy, w nocy, przy 3-4 godzinach jazdy, mogłoby być różnie.

Sesja plenerowa, kiedy,  jak się do niej przygotować, kto wybiera miejsce?

Na sesję plenerową warto zdecydować się po ślubie, mamy wtedy więcej czasu, jesteście spokojniejsi, bo nie macie z tyłu głowy, że goście czekają, sesja plenerowa w dniu ślubu również wchodzi w grę – wtedy musicie się liczyć z opuszczeniem zabawy na około godziny. 
Miejsce sesji plenerowej w innym dniu jest zazwyczaj wynikiem naszych rozmów. W jakiej stylistyce i otoczeniu czujecie się dobrze, a może macie jakieś swoje ulubione miejsce? To wszystko ustalamy przed sesją. Najdalsze i najbardziej szalone pomysły również wchodzą w grę. Jeśli naprawdę nie jesteście wykrzesać z siebie żadnego pomysłu – nie martwcie się nie zostawimy Was z tym, już zdążyliśmy się poznać więc coś zaproponujemy. Na sesję plenerową w innym dniu zarezerwujcie sobie ok 3-4 godziny by nie musieć się spieszyć i stresować.

Jesteśmy zdecydowani – co teraz ?

I w tym momencie zawsze pojawia się radosny uśmiech na naszych twarzach :) 
By termin pozostał wyłącznie Wasz niezbędna jest umowa i zadatek. Wtedy i Wy i my możemy spać spokojnie, że nikt inny nie zabierze Wam terminu spod nosa, a kolejny punkt z listy “to do” jest zrealizowany.
Najchętniej podpisujemy umowę podczas spotkania, jednak nie jest to koniecznością. Zdajemy sobie sprawę, że macie napięty terminarz, odległość nie pozwala na spotkanie “za godzinkę” :) dlatego spokojnie możemy porozmawiać przez skype czy telefon i ustalić wszystko podczas rozmowy, a umowę wysłać pocztą.